EATON AN19KN0B5E100 NEMA Magnetic Motor Starter, Non-Reversing, 3 Poles, NEMA Size 3, 90 A, 240 VAC Coil
Item: BJ7JJTModel: AN19KN0B5E100Cross Ref: 6HGG4
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Motor Starter
Amps Rating 90A
Auxiliary Contacts Included 1NO
Coil Voltage 220/240V AC
Configuration Non Reversing
Frame Size S3
Frequency 50/60 Hz
Height 11 2/5"
Horsepower @ Single Phase - 240v Ac 15 hp
Horsepower @ Three Phase - 208v Ac 25 hp
Horsepower @ Three Phase - 240v Ac 30 hp
Horsepower @ Three Phase - 480v Ac 50 hp
Horsepower @ Three Phase - 600v Ac 50 hp
Hp @ Single Phase - 120v Ac 7 1/2 hp
Includes Auxiliary Contacts Yes
Length 5 23/25"
Max Current (ac) 90A
Maximum Overload Relay Current Setting 100A
Maximum Voltage Rating 600V AC
Minimum Overload Relay Current Setting 20A
Mounting Horizontal
Mounting Postion Horizontal
Mounting Style Surface
Nema Enclosure Rating No Enclosure
Nema Size 3
Nominal Coil Voltage @ 60hz 240V AC
Number Of Poles 3
Operator Not Available
Overall Depth 5.92"
Overall Height 11 2/5"
Overall Width 4.09"
Overload Protection Type Electronic
Phase Three
Relay C440 Electronic
Reversing Capability Non-reversing
Series Freedom Series
Size 3
Special Features With C440 Eolr Standard Feature Set, Sel Reset, Sel Class (10A, 10, 20, 30)
Standards Ce, Csa, Ul Listed
Starter Style NEMA
Thermal Units Required None (Not Applicable to Electronic Overloads)
Trip Class Class 10A, Class 10, Class 20, Class 30
Type Starter
Width 4.09"