EATON AN18UN0YEB Non-Reversing Motor Control Starter, With It Ssolr, 48V/50 Hz Voltage, 0.59-1.9 A, Size 7
Get it by Wednesday, Apr 8
€110,020.52 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Motor Starter |
| Coil Voltage | 48V AC |
| Frequency | 50 Hz |
| Full Load Amps Range | 0.59-1.9A |
| Length | 35" |
| Product Name | Eaton Freedom NEMA motor control starter |
| Size | 7 |
| Special Features | It Ssolr |
| Warranty | 1 yr. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18 |
| Ship height (cm) | 52.07 |
| Ship length (cm) | 88.9 |
| Ship width (cm) | 67.31 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Amps Rating | Phase | Voltage Rating | Height | Overall Depth | Overall Height | Overall Width | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AN16AN0AC | 9A | 1, 3 | - | 3.31" | - | - | - | - | €548.35 | |
| AN16AN0DC | 9A | 1, 3 | - | 3.31" | - | - | - | - | €1,218.13 | |
| AN16AN0CC | 9A | 1, 3 | - | 3.31" | - | - | - | 3 | €612.79 | |
| AN16AN0EC | 9A | 1, 3 | - | 3.31" | - | - | - | 3 | - | RFQ
|
| AN16AN0T4C | 9A | 3 | - | 1" | - | - | - | - | - | RFQ
|
| AN16AN0HC | - | - | - | - | - | - | - | - | €807.82 | |
| AN16AN0TC | 9A | 1, 3 | - | 3.31" | - | - | - | - | €949.41 |
Explore More
- KEYSHAFT
- LED Road Flares, Safety Lights
- Floor, Table And Jobsite Fans
- Laboratory Brushes
- Lighting Dimmer Accessories
- Microscope Accessories
- DESTACO 227 Series Horizontal Hold Down Clamps
- DWYER INSTRUMENTS STC Series Pipe-Mount Bimetal Surface Thermometers
- IRONCLAD Heavy Utility Task Specific Gloves
- OBERON LAN Arc Flash Kits, 40 Cal Arc Rating
- ANSELL Class 0 Electrical Gloves, 11 Inch, Red
- SOLER & PALAU Inline Centrifugal Duct Fan
- ENCORE PACKAGING Handheld Tape Dispenser
- GUARDIAN EQUIPMENT Adapters
- STEARNS BRAKES Solenoid Frame Supports
- SIEMENS CFD6 Series Molded Case Circuit Breakers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON AN18UN0YEB Non-Reversing Motor Control Starter, With It Ssolr, 48V/50 Hz Voltage, 0.59-1.9 A, Size 7
€110,020.52 /unit

