EATON A30SNE60TA5E100 Definite Purpose 3-Phase Starter, Non-Reversing, Separate Ctrl | BJ7GLY
EATON A30SNE60TA5E100 Definite Purpose Starter, 3-Phase, Non-Reversing, 60A, 24 V Coil, 20-100A Overload
Item: BJ7GLYModel: A30SNE60TA5E100
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Starter
Amps Rating 60A
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Frequency 50/60 Hz
Height 13.27"
Inductive Full Load 60A
Length 6.67"
Model Starter
Olr Model Designation SEL Class Std. C440 OLR SEL Reset
Overload Range 20-100A
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Lugs Without Quick Connect Terms
Type Non-Reversing
Voltage Rating 24V