EATON A30SNE45TX5E020 Definite Purpose 3-Phase Starter, Non-Reversing, Separate Ctrl | BJ7GMA
EATON A30SNE45TX5E020 Definite Purpose Starter, 3-Phase, Non-Reversing, 45A, 24 V Coil, 4-20A Overload
Item: BJ7GMAModel: A30SNE45TX5E020
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Item Starter
Amps Rating 45A
Frequency 50/60 Hz
Height 13.27"
Inductive Full Load 45A
Length 6.67"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C440 OLR SEL Reset SEL Class
Overload Range 4-20A
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Lugs Without Quick Connect Terms
Type Non-Reversing
Voltage Rating 24V