EATON A30SNC25BX5E045 Definite Purpose 3-Phase Starter, Non-Reversing, Separate Ctrl | BJ7GJA
EATON A30SNC25BX5E045 Definite Purpose Starter, 3-Phase, Non-Reversing, 25A, 208/240 V Coil, 9-45A Overload
Item: BJ7GJAModel: A30SNC25BX5E045
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Item Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 208/240V AC
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 25A
Length 5.81"
Model Starter
Olr Model Designation SEL Class Std. C440 OLR SEL Reset
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Pressure Plate Without Quick Connect Terms
Type Non-Reversing
Voltage Rating 208-240V
Width 5.63"