EATON A30CNE60CA5E100 Definite Purpose 3-Phase Starter, Non-Reversing, Common Ctrl | BJ7GGL
EATON A30CNE60CA5E100 Definite Purpose Starter, 3-Phase, Non-Reversing, 60A, 440/480 V Coil, 20-100A Overload
Item: BJ7GGLModel: A30CNE60CA5E100
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Starter
Amps Rating 60A
Coil Voltage 440/480V AC
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Control Characteristics Common Control
Enclosure Type Open With Metal Mounting Plate
Frequency 50/60 Hz
Height 13.27"
Inductive Full Load 60A
Length 6.67"