EATON A30CNE40DA5E045 Definite Purpose 3-Phase Starter, Non-Reversing, Common Ctrl | BJ7GEF
EATON A30CNE40DA5E045 Definite Purpose Starter, 3-Phase, Non-Reversing, 40A, 550/600 V Coil, 1No Pressure Plate
Item: BJ7GEFModel: A30CNE40DA5E045
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Starter
Amps Rating 40A
Coil Voltage 550/600V
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Control Characteristics Common Control
Enclosure Type Open With Metal Mounting Plate
Frequency 50/60 Hz
Height 13.27"
Inductive Full Load 40A
Length 6.67"