EATON A30CNE30DA5E020 Definite Purpose 3-Phase Starter, Non-Reversing, Common Ctrl | BJ7GCX
EATON A30CNE30DA5E020 Definite Purpose Starter, 3-Phase, Non-Reversing, 30A, 550/600 V Coil, 4-20A Overload
Item: BJ7GCXModel: A30CNE30DA5E020
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Starter
Amps Rating 30A
Coil Voltage 550/600V
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 30A
Length 5.81"
Model Starter
Olr Model Designation SEL Class Std. C440 OLR SEL Reset
Overload Range 4-20A
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Lugs Without Quick Connect Terms
Type Non-Reversing
Voltage Rating 550-600V
Width 5.63"