EATON A30CNC30LX5E045 Definite Purpose 3-Phase Starter, Non-Reversing, Common Ctrl | BJ7GCE
EATON A30CNC30LX5E045 Definite Purpose Starter, 3-Phase, Non-Reversing, 30A, 380/415 V Coil
Item: BJ7GCEModel: A30CNC30LX5E045
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Starter
Amps Rating 30A
Coil Voltage 380/415V AC
Contact Configuration No side mounting auxiliary contacts
Control Characteristics Common Control
Enclosure Type Open With Metal Mounting Plate
Frequency 50 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 30A
Length 5.81"
Model Starter
Olr Model Designation SEL Class Std. C440 OLR SEL Reset
Overload Range 9-45A
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Pressure Plate Without Quick Connect Terms
Type Non-Reversing
Voltage Rating 380-415V
Width 5.63"