EATON A30CNC25CX5E045 Definite Purpose 3-Phase Starter, Non-Reversing, Common Ctrl | BJ7GAA
EATON A30CNC25CX5E045 Definite Purpose Starter, 3-Phase, Non-Reversing, 25A, 440/480 V Coil
Item: BJ7GAAModel: A30CNC25CX5E045
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 440/480V AC
Contact Configuration No side mounting auxiliary contacts
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 25A
Length 5.81"
Model Starter
Olr Model Designation SEL Class Std. C440 OLR SEL Reset
Overload Range 9-45A
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Pressure Plate Without Quick Connect Terms
Type Non-Reversing
Voltage Rating 440-480V
Width 5.63"