EATON A30CNC25CA5E005 Definite Purpose 3-Phase Starter, Non-Reversing, Common Ctrl | BJ7FZU
EATON A30CNC25CA5E005 Definite Purpose Starter, 3-Phase, Non-Reversing, 25A, 440/480 V Coil, 1No Pressure Plate
Item: BJ7FZUModel: A30CNC25CA5E005
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 440/480V AC
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 25A
Length 5.81"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C440 OLR SEL Reset SEL Class
Overload Range 1-5A
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Pressure Plate Without Quick Connect Terms
Type Non-Reversing
Voltage Rating 440-480V
Width 5.63"