EATON A29SRE30TA3E032 Definite Purpose Starter, 3-Phase, Non-Reversing, 30A, 24 V Coil, 1No Pressure Plate
Item: BJ7FWCModel: A29SRE30TA3E032
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Starter
Amps Rating 30A
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 30A
Length 5.81"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 24-32A
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Lugs Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 24V
Width 5.63"