EATON A29SNE75TA3E075 Definite Purpose Starter, 3-Phase, Non-Reversing, 75A, 24 V Coil, 15-75A Overload
Item: BJ7FQNModel: A29SNE75TA3E075
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Starter
Amps Rating 75A
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Frequency 50/60 Hz
Height 13.27"
Inductive Full Load 75A
Length 6.67"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 15-75A
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Lugs Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 24V