EATON A29SNE30TX3EP05 Definite Purpose Starter, 3-Phase, Non-Reversing, 30A, 24 V Coil, 0.1-0.5A Overload
Item: BJ7FPQModel: A29SNE30TX3EP05
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Starter
Amps Rating 30A
Contact Configuration No side mounting auxiliary contacts
Control Characteristics Separate Control
Enclosure Type Open With Metal Mounting Plate
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Length 5.81"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 0.1-0.5A
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Lugs Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 24V
Width 5.63"