EATON A29SNC15TA3E002 Definite Purpose Starter, 1No Pressure Plate, 3-Phase, Non-Reversing, 15A, 24 V Coil
Item: BJ7FKFModel: A29SNC15TA3E002
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Starter
Amps Rating 15A
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 15A
Length 5.81"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 0.4-2A
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Pressure Plate Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 24V
Width 5.63"