EATON A29SNC15BX3E002 Definite Purpose Starter, 3-Phase, Non-Reversing, 15A, 208/240 V Coil, 0.4-2A Overload
Item: BJ7FKCModel: A29SNC15BX3E002
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 208/240V AC
Contact Configuration No side mounting auxiliary contacts
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 15A
Length 5.81"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 0.4-2A
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Pressure Plate Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 208-240V
Width 5.63"