EATON A29SNC15AX3E005 Definite Purpose Starter, 3-Phase, Non-Reversing, 15A, 110/120 V Coil, 1-5A Overload
Item: BJ7FJMModel: A29SNC15AX3E005
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 110-120V AC
Contact Configuration No side mounting auxiliary contacts
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 15A
Length 5.81"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 1-5A
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Pressure Plate Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 110-120V
Width 5.63"