EATON A29CRE40AX3E032 Definite Purpose 3-Phase Starter, Non-Reversing W/ C396, Common Ctrl | BJ7EZL
EATON A29CRE40AX3E032 Definite Purpose Starter, 3-Phase, Non-Reversing, 40A, 110/120 V Coil, 24-32A Overload
Item: BJ7EZLModel: A29CRE40AX3E032
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Starter
Amps Rating 40A
Coil Voltage 110-120V AC
Contact Configuration No side mounting auxiliary contacts
Frequency 50/60 Hz
Height 13.27"
Inductive Full Load 40A
Length 6.67"