EATON A29CRC15TX3E002 Definite Purpose 3-Phase Starter, Non-Reversing W/ C396, Common Ctrl | BJ7EVV
EATON A29CRC15TX3E002 Definite Purpose Starter, 3-Phase, Non-Reversing, 15A, 24 V Coil, 0.4-2A Overload
Item: BJ7EVVModel: A29CRC15TX3E002
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Starter
Amps Rating 15A
Contact Configuration No side mounting auxiliary contacts
Control Characteristics Common Control
Enclosure Type Open With DIN Rail Mounting Adapter
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 15A
Length 5.81"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 0.4-2A
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Pressure Plate Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 24V
Width 5.63"