EATON A29CNE40TX3E008 Definite Purpose 3-Phase Starter, Non-Reversing W/ C396, Common Ctrl | BJ7EUC
EATON A29CNE40TX3E008 Definite Purpose Starter, 3-Phase, Non-Reversing, 40A, 24 V Coil, 1.6-8A Overload
Item: BJ7EUCModel: A29CNE40TX3E008
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Item Starter
Amps Rating 40A
Contact Configuration No side mounting auxiliary contacts
Frequency 50/60 Hz
Height 13.27"
Inductive Full Load 40A
Length 6.67"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 1.6-8A
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 24V