EATON A29CNE30AA3E008 Definite Purpose 3-Phase Starter, Non-Reversing W/ C396, Common Ctrl | BJ7ERQ
EATON A29CNE30AA3E008 Definite Purpose Starter, 110/120 V Coil, 1No Pressure Plate, 3-Phase, Non-Reversing, 30 A
Item: BJ7ERQModel: A29CNE30AA3E008
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Starter
Amps Rating 30A
Coil Voltage 110-120V AC
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 30A
Length 5.81"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 1.6-8A
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Lugs Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 110-120V
Width 5.63"