EATON A29CNC25TA3E008 Definite Purpose 3-Phase Starter, Non-Reversing W/ C396, Common Ctrl | BJ7EQM
EATON A29CNC25TA3E008 Definite Purpose Starter, 3-Phase, 24 V Coil, 1No Pressure Plate, Non-Reversing, 25 A
Item: BJ7EQMModel: A29CNC25TA3E008
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 25A
Length 5.81"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 1.6-8A
Phase 3
Terminals Pressure Plate Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 24V
Width 5.63"