EATON A29CNC25BX3E002 Definite Purpose 3-Phase Starter, Non-Reversing W/ C396, Common Ctrl | BJ7EQW
EATON A29CNC25BX3E002 Definite Purpose Starter, 3-Phase, Non-Reversing, 25A, 208/240 V Coil, 0.4-2A Overload
Item: BJ7EQWModel: A29CNC25BX3E002
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Starter
Amps Rating 25A
Contact Configuration No side mounting auxiliary contacts
Control Characteristics Common Control
Enclosure Type Open With Metal Mounting Plate
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 25A
Length 5.81"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 0.4-2A
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Pressure Plate Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 208-240V
Width 5.63"