EATON A29CNC25BA3EP05 Definite Purpose 3-Phase Starter, Non-Reversing W/ C396, Common Ctrl | BJ7EQG
EATON A29CNC25BA3EP05 Definite Purpose Starter, 3-Phase, Non-Reversing, 208/240 V Coil, 25A, 1No Pressure Plate
Item: BJ7EQGModel: A29CNC25BA3EP05
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Starter
Amps Rating 25A
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 25A
Length 5.81"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 0.1-0.5A
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 208-240V
Width 5.63"