EATON A29CNC15TX3E002 Definite Purpose 3-Phase Starter, Non-Reversing W/ C396, Common Ctrl | BJ7EPY
EATON A29CNC15TX3E002 Definite Purpose Starter, 3-Phase, Non-Reversing, 15A, 24 V Coil, 0.4-2A Overload
Item: BJ7EPYModel: A29CNC15TX3E002
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration No side mounting auxiliary contacts
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 15A
Length 5.81"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 0.4-2A
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 24V
Width 5.63"