EATON A29CNC15BX3EP05 Definite Purpose 3-Phase Starter, Non-Reversing W/ C396, Common Ctrl | BJ7EPQ
EATON A29CNC15BX3EP05 Definite Purpose Starter, 3-Phase, Non-Reversing, 15A, 208/240 V Coil, 0.1-0.5A Overload
Item: BJ7EPQModel: A29CNC15BX3EP05
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Starter
Amps Rating 15A
Contact Configuration No side mounting auxiliary contacts
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 15A
Length 5.81"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 0.1-0.5A
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 208-240V
Width 5.63"