EATON A29CNC15AA3E008 Definite Purpose 3-Phase Starter, Non-Reversing W/ C396, Common Ctrl | BJ7ENT
EATON A29CNC15AA3E008 Definite Purpose Starter, 3-Phase, 110/120 V Coil, 1No Pressure Plate, Non-Reversing, 15 A
Item: BJ7ENTModel: A29CNC15AA3E008
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 110-120V AC
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 15A
Length 5.81"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 1.6-8A
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 110-120V
Width 5.63"