EATON A29CNC15AA3E002 Definite Purpose 3-Phase Starter, Non-Reversing W/ C396, Common Ctrl | BJ7ENQ
EATON A29CNC15AA3E002 Definite Purpose Starter, 3-Phase, 110/120 V Coil, 1No Pressure Plate, Non-Reversing, 15 A
Item: BJ7ENQModel: A29CNC15AA3E002
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 110-120V AC
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Control Characteristics Common Control
Enclosure Type Open With Metal Mounting Plate
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 15A
Length 5.81"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 0.4-2A
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Pressure Plate Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 110-120V
Width 5.63"