EATON A29CGE45TA3E032 Non-Reversing Starter, Common Ctrl, 45 A, 24 V, 1No Pressure Plate, Std. C396 Olr, 24-32 A
Item: BJ7ENBModel: A29CGE45TA3E032
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Starter
Amps Rating 45A
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Frequency 50/60 Hz
Height 13.27"
Inductive Full Load 45A
Length 6.67"
Model Starter
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 24-32A
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Lugs Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 24V