EATON A29CGE40BX3E008 Definite Purpose Starter, 3-Phase, Non-Reversing, 40A, 208/240 V Coil, 1.6-8A Overload
Item: BJ7EMGModel: A29CGE40BX3E008
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Starter
Amps Rating 40A
Contact Configuration No side mounting auxiliary contacts
Frequency 50/60 Hz
Height 13.27"
Inductive Full Load 40A
Length 6.67"