EATON A29CGE30BA3E002 Non-Reversing Starter, Common Ctrl, 30 A, 208/240 V, 1No Pressure Plate, 0.4-2 A
Item: BJ7EKWModel: A29CGE30BA3E002
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Starter
Amps Rating 30A
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 30A
Length 5.81"
Model Starter
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 0.4-2A
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Lugs Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 208-240V
Width 5.63"