EATON A29CGE30AA3E005 Non-Reversing Starter, Common Ctrl, 30 A, 110/120 V, 1No Pressure Plate, 1-5 A
Item: BJ7EKDModel: A29CGE30AA3E005
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Starter
Amps Rating 30A
Coil Voltage 110-120V AC
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 30A
Length 5.81"
Model Starter
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 1-5A
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Lugs Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 110-120V
Width 5.63"