EATON A29CGC30TX3E002 Non-Reversing Starter, Common Ctrl, 30 A, 24 V, No Side Aux Contacts, 0.4-2 A
Item: BJ7EJVModel: A29CGC30TX3E002
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Starter
Amps Rating 30A
Contact Configuration No side mounting auxiliary contacts
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 30A
Length 5.81"
Model Starter
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 0.4-2A
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Pressure Plate Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 24V
Width 5.63"