EATON A29CGC30AA3E002 Non-Reversing Starter, Common Ctrl, 30 A, 110/120 V, 1No Pressure Plate, 0.4-2 A
Item: BJ7EHPModel: A29CGC30AA3E002
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Starter
Amps Rating 30A
Coil Voltage 110-120V AC
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 30A
Length 5.81"
Model Starter
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 0.4-2A
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Pressure Plate Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 110-120V
Width 5.63"