EATON A29CGC25TX3E002 Definite Purpose Starter, 3-Phase, Non-Reversing, 25A, 24 V Coil, 0.4-2A Overload
Item: BJ7EHMModel: A29CGC25TX3E002
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Starter
Amps Rating 25A
Contact Configuration No side mounting auxiliary contacts
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 25A
Length 5.81"
Model Starter
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 0.4-2A
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Pressure Plate Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 24V
Width 5.63"