EATON A29CGC25AA3E005 Definite Purpose Starter, 3-Phase, 110/120 V Coil, Non-Reversing, 25A, 1No Pressure Plate
Item: BJ7EGCModel: A29CGC25AA3E005
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 110-120V AC
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 25A
Length 5.81"
Model Starter
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 1-5A
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Pressure Plate Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 110-120V
Width 5.63"