EATON A27SGE40B024 Definite Purpose Starter, 575 V, 40 A, Coil: 208-240 V, 50/60 Hz, 16-24 Fla | BJ7DTN
EATON A27SGE40B024 Definite Purpose Starter, 575 V, 40A, 50/60 Hz, 3P, 3-Phase, Non-Reversing
Item: BJ7DTNModel: A27SGE40B024
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Item Starter
Amps Rating 40A
Coil Voltage 208-240V AC
Control Characteristics Separate Control
Frequency 50/60 Hz
Height 13.27"
Inductive Full Load 40A
Length 6.67"