EATON A27SGE40A024 Definite Purpose Starter, 575 V, 40 A, Coil: 110-120 V, 50/60 Hz, 16-24 Fla | BJ7DTQ
EATON A27SGE40A024 Definite Purpose Starter, 575 V, 40A, 110-120 V, 50/60 Hz, 3-Phase, Non-Reversing
Item: BJ7DTQModel: A27SGE40A024
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Item Starter
Amps Rating 40A
Coil Voltage 110-120V AC
Control Characteristics Separate Control
Frequency 50/60 Hz
Height 13.27"
Inductive Full Load 40A
Length 6.67"