EATON A27SGE40A010 Definite Purpose Starter, 575 V, 40 A, Coil: 110-120 V, 50/60 Hz, 6-10 Fla | BJ7DTV
EATON A27SGE40A010 Non-Reversing Purpose Starter, 575 V, 110-120 V, 50/60 Hz, Separate Wiring, 40 A, 6-10 FLA
Item: BJ7DTVModel: A27SGE40A010
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Item Starter
Amps Rating 40A
Coil Voltage 110-120V AC
Control Characteristics Separate Control
Frequency 50/60 Hz
Height 13.27"
Inductive Full Load 40A
Length 6.67"