EATON A27SGE30T024 Definite Purpose Starter, 575 V, 30 A, Coil: 24 V, 50/60 Hz, 16-24 Fla | BJ7DTU
EATON A27SGE30T024 Non-Reversing Purpose Starter, 575 V, 24 V, 50/60 Hz, Separate Wiring, 30 A, 16-24 FLA
Item: BJ7DTUModel: A27SGE30T024
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Starter
Amps Rating 30A
Coil Voltage 24V AC
Control Characteristics Separate Control
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 30A
Length 5.81"
Model Starter
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Overload Range 16-24A
Overload Relay 16-24 FLA
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Box Lugs (Posidrive Setscrew)
Type Non-Reversing
Width 5.63"