EATON A27SGE30B010 Definite Purpose Starter, 575 V, 30 A, Coil: 208-240 V, 50/60 Hz, 6-10 Fla | BJ7DTC
EATON A27SGE30B010 Non-Reversing Purpose Starter, 575 V, 208-240 V, 50/60 Hz, Separate Wiring, 30 A, 6-10 FLA
Item: BJ7DTCModel: A27SGE30B010
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Item Starter
Amps Rating 30A
Coil Voltage 208-240V AC
Control Characteristics Separate Control
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Length 5.81"
Model Starter
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Overload Range 6-10A
Overload Relay 6-10 FLA
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Box Lugs (Posidrive Setscrew)
Type Non-Reversing
Width 5.63"