EATON A27CRE40B024 Definite Purpose Starter, 40 A, Coil: 208-240 V, 50/60 Hz, 16-24 Fla | BJ7DMW
EATON A27CRE40B024 Definite Purpose Starter, 40A, 208-240 V, 50/60 Hz, 3-Phase, Non-Reversing
Item: BJ7DMWModel: A27CRE40B024
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Starter
Amps Rating 40A
Coil Voltage 208-240V AC
Frequency 50/60 Hz
Height 5.7"
Length 3.9"
Model Starter
Overload Relay 16-24 FLA
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Box Lugs (Posidrive Setscrew)
Type Non-Reversing
Width 2.23"