EATON A27CRE40A024 Definite Purpose Starter, 40 A, Coil: 110-120 V, 50/60 Hz, 16-24 Fla | BJ7DMZ
EATON A27CRE40A024 Definite Purpose Starter, Non-Reversing, 40A, 110-120 V, 50/60 Hz, 3-Phase
Item: BJ7DMZModel: A27CRE40A024
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Starter
Amps Rating 40A
Coil Voltage 110-120V AC
Frequency 50/60 Hz
Height 5.7"
Length 3.9"
Model Starter
Overload Relay 16-24 FLA
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Box Lugs (Posidrive Setscrew)
Type Non-Reversing
Width 2.23"