EATON A27CRC25B010 Definite Purpose Starter, 25 A, Coil: 208-240 V, 50/60 Hz, 6-10 Fla | BJ7DLK
EATON A27CRC25B010 Definite Purpose Starter, 50/60 Hz, 3-Phase, Non-Reversing, 208-240 V, 25 A
Item: BJ7DLKModel: A27CRC25B010
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 208-240V AC
Frequency 50/60 Hz
Height 5 1/5"
Length 3.7"
Model Starter
Overload Relay 6-10 FLA
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Screw/Pressure Plate
Type Non-Reversing
Width 2.23"