EATON A27CRC25B004 Definite Purpose Starter, 25 A, Coil: 208-240 V, 50/60 Hz, 2.4-4 Fla | BJ7DKZ
EATON A27CRC25B004 Definite Purpose Starter, 3-Phase, 25A, 208-240 V, 50/60 Hz, Non-Reversing
Item: BJ7DKZModel: A27CRC25B004
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 208-240V AC
Frequency 50/60 Hz
Inductive Full Load 25A
Length 3.7"
Model Starter
Overload Relay 2.4-4 FLA
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Screw/Pressure Plate
Type Non-Reversing
Width 2.23"