EATON A27CRC25AP40 Definite Purpose Starter, 25 A, Coil: 110-120 V, 50/60 Hz, 0.24-0.4 Fla | BJ7DLC
EATON A27CRC25AP40 Definite Purpose Starter, 50/60 Hz, 3-Phase, 25A, 110-120 V, Non-Reversing
Item: BJ7DLCModel: A27CRC25AP40
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 110-120V AC
Frequency 50/60 Hz
Height 5 1/5"
Inductive Full Load 25A
Length 3.7"
Model Starter
Overload Relay 0.24-0.4 FLA
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Screw/Pressure Plate
Type Non-Reversing
Width 2.23"