EATON A27CRC25A004 Definite Purpose Starter, 25 A, Coil: 110-120 V, 50/60 Hz, 2.4-4 Fla | BJ7DKK
EATON A27CRC25A004 Definite Purpose Starter, 50/60 Hz, 3-Phase, Non-Reversing, 25A, 110-120 V
Item: BJ7DKKModel: A27CRC25A004
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 110-120V AC
Frequency 50/60 Hz
Height 5 1/5"
Inductive Full Load 25A
Length 3.7"
Model Starter
Overload Relay 2.4-4 FLA
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Screw/Pressure Plate
Type Non-Reversing
Width 2.23"