EATON A27CRC15B016 Definite Purpose Starter, 15 A, Coil: 208-240 V, 50/60 Hz, 10-16 Fla | BJ7DJT
EATON A27CRC15B016 Definite Purpose Starter, 15A, 208-240 V, 50/60 Hz, Non-Reversing, 50/60 Hz
Item: BJ7DJTModel: A27CRC15B016
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 208-240V AC
Control Characteristics Common Control
Enclosure Type Open With DIN Rail Mounting Adapter
Frequency 50/60 Hz
Height 5 1/5"
Inductive Full Load 15A
Length 3.7"
Model Starter
Overload Relay 10-16 FLA
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Screw/Pressure Plate
Type Non-Reversing
Width 2.23"