EATON A27CGF30B040 Definite Purpose Starter, 30 A, Coil: 208-240 V, 50/60 Hz, 24-40 Fla | BJ7DCE
EATON A27CGF30B040 Non-Reversing Purpose Starter, 208-240 V, 50/60 Hz, Common Wiring, 30 A Ifl, 24-40 FLA
Item: BJ7DCEModel: A27CGF30B040
In Stock
Get it by Monday, May 25
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Starter
Amps Rating 30A
Coil Voltage 208-240V AC
Control Characteristics Common Control
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Length 5.81"
Model Starter
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Overload Range 24-40A
Overload Relay 24-40 FLA
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (side-by-side)
Type Non-Reversing
Width 5.63"