EATON A27CGE45C040 Definite Purpose Starter, 575 V, 45 A, Coil: 440-480 V, 50/60 Hz, 24-40 Fla | BJ7DBW
EATON A27CGE45C040 Non-Reversing Purpose Starter, 575 V, 440-480 V, 50/60 Hz, Common Wiring, 45 A, 24-40 FLA
Item: BJ7DBWModel: A27CGE45C040Cross Ref: 810VR0
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Starter
Amps Rating 45A
Auxiliary Contact Form 1NO
Coil Voltage 440-480V AC
Control Characteristics Common Control
Frequency 50/60 Hz
Height 13.27"
Horsepower @ Single Phase - 120v Ac Not Rated
Horsepower @ Single Phase - 240v Ac Not Rated
Horsepower @ Three Phase - 208v Ac 15 hp
Horsepower @ Three Phase - 240v Ac 15 hp
Horsepower @ Three Phase - 480v Ac 30 hp
Horsepower @ Three Phase - 600v Ac 30 hp
Includes Auxiliary Contacts Yes
Length 6.67"
Locked Rotor Load 60A @ 575V
Max Current (ac) 45A
Maximum Overload Relay Current Setting (amps) 40A
Maximum Voltage Rating 600V AC
Minimum Overload Relay Current Setting (amps) 24A
Model Starter
Mounting Style Bolt On, Surface
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Nominal Coil Voltage @ 60hz 480V AC
Number Of Poles 3
Overall Depth 6.67"
Overall Height 13.27"
Overall Width 7.64"